Pojemniki z drewna

Podobnie jak wiele innych surowców, również drewno odgrywało ważną rolę jako nośnik sztuki Wari. Zdolni rzemieślnicy z Castillo de Huarmey tworzyli niezwykłe przedmioty z drewna, wśród których na specjalną uwagę zasługują ozdoby wykorzystywane przez elity, takie jak ozdoby uszu, pojemniki na wapno, kubki i łyżki, a także narzędzia do produkcji tkanin.

Te dwa niewielkie pojemniki znaleziono wśród warstw tkanin zawiniątka pogrzebowego. Były umieszczone jako przedmioty ofiarne na piersi zmarłego. Drewniane figurki są puste w środku, zamknięte w części górnej i dolnej drewnianymi zatyczkami. Tego typu przedmioty służyły jako pojemniki na pył wapienny wykorzystywany jako katalizator w procesie żucia liści koki. Pył nabierano na niewielką łyżeczkę i łączono z częściowo przeżutymi liśćmi umożliwiając aktywację alkaloidów. Kokę żuto zapewne w celach medycznych, ale także rytualnych, w trakcie ceremonii religijnych.

Mniejszy pojemnik przedstawia postać męską, z ramionami zaznaczonymi po obu stronach tułowia nacięciami. Postać ma na głowie charakterystyczną tiarę Wari, a z tyłu długie włosy opadające na plecy.

Większy pojemnik przedstawia postać kobiety z luźnymi włosami, odzianą w długą tunikę, z ramionami okrytymi lliklla – chustę noszoną po dziś dzień przez andyjskie kobiety.

Ślady pigmentu na powierzchni pojemników sugerują, że oryginalnie mogły być one kolorowe. Niestety kolory niemal zupełnie wyblakły. Do zaznaczenia włosów i pasów na tunice kobiety użyty był czarny kolor. Twarze noszą ślady pigmentu czerwonego, możliwe, że cynobru, który był uważany za święty w starożytnym Peru.

Roberto Pimentel Nita